دوشنبه 23 تير 1399 | Monday 13 July 2020

نظام فهما برای کانون های مساجد ماهیت و هویت ایجاد می کند
ابدالی تکلو با بیان اینکه در کشور ما ۲۵ هزار کانون فرهنگی هنری وجود دارد که سهم استان ۱۸۰۹ کانون است، گفت: اسقرار نظام فهما برای کانون های مساجد ماهیت و هویت ایجاد می کند.

نظام فهما نشان از یک شبکه سازی گسترده ملی و بین المللی دارد
مروارید با بیان اینکه کانون های مساجد برای برآورده کردن نیازهای معنوی جوان متولد شده در انقلاب نقش بسزایی دارند، گفت: نظام فهما نشان از یک شبکه سازی گسترده ملی و بین المللی دارد.

آئین رونمایی از صفحه استانی فهما در مشهد برگزار شد
آئین رونمایی از صفحه استانی فهما با حضور، معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور و مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور:
همه فعالیت‌ها در کانون‌های مساجد دارای بدیل مجازی می‌شوند/رویکرد محله‌محور و مسجدپایه در کانون‌ها تقویت می‌شود
حجت‌الاسلام دکتر ارزانی با بیان اینکه همه فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باید بدیل مجازی داشته باشد، گفت: ما زمانی موفق هستیم که همه کار و فعالیت کانون‌ها در سطح محلات که به مثابه سلول هستند رشد کنند. ظرفیت رقابتی ما سلول‌های داخل محلات است.
 خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای(فهما)، آیین معارفه و تکریم معاونان و مدیران ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، روز سه‌شنبه، 16 اردیبهشت برگزار شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب‌رضا ارزانی»، طی سخنانی در این آیین، با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مبنی بر اینکه «ما جز با کار جهادی و کار انقلابی نخواهیم توانست این کشور را به سامان برسانیم»، اظهار کرد: این سخن معظم‌له، به همه ما اطلاق می‌شود. اکنون که به دلیل شیوع ویروس (کرونا) برخی فعالیت‌ها به صورت دورکاری انجام می‌شود نباید چنین تصوری به وجود بیاید که کار تعطیل شده است.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: مقام معظم رهبری در زمینه بیداری و آماده‌به کاری فرمودند«غفلت مطلقاً مورد قبول نیست، بایستی دائم بیدار بود، دائم بایستی هوشیار بود؛ چون امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: «مَن نامَ لَم یُنَم عَنه»؛ بنابراین با توجه به تاکیدات رهبری و از سوی دیگر وظایف ذاتی خودمان حتی با وجود شرایط فعلی باید فعالیت خود را ادامه دهیم چراکه ترفند دشمن حتی در وضعیت شیوع کرونا همچنان سر جایش هست.
وی اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند صرف حضور و شاغل بودن در یک مجموعه و دریافت حقوق کافی است و با همین دیدگاه فقط سر کار حاضر شده و ساعت می‌زنند، در حالی که برکت کار است که اهمیت دارد و باید تبدیل به یک باور شود. اگر رزق در راستای رسیدن به هدف اصلی باشد تبدیل به برکت خواهد شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: خداوند در این ایام پرده‌ها را کنار می‌زند، گاهی خود فرد متوجه می‌شود که برخی توفیقاتی که در این ماه عزیز کسب می‌کند از کجا نشأت گرفته و حاصل کدام عمل او است که اینگونه نتیجه داده است. مساله آن است که اگر در تمامی امور خدا را ببینیم، خداوند بصیرت و نگاه‌مان را عمیق‌تر می‌زند.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به تحولات شکل گرفته در این مجموعه اشاره کرد و افزود: حداکثر تا تاریخ 5 آذر کلیه خدمات ارایه شده در ستاد به صورت الکترونیکی خواهد بود، کارت بچه‌های مسجد نیز به شکل الکترونیکی صادر می شود، در واقع کلیه فعالیت‌های ما باید بدیل مجازی داشته باشد، حتی در این راستا باید به سمت ایجاد کانون‌های مجازی حرکت کنیم.
وی ادامه داد: مساله دیگری که ذیل این تحول بزرگ در سطح ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور باید مورد توجه قرار گیرد، «ارتقای سواد رسانه‌ای» و «ارتقای سواد حوزه مجازی» کارکنان است. حضرت امیر(ع) فرمودند: «مَن عَلَّمَنی حَرفاً فَقَد صَیَّرَنی عَبداً» (هر کس مرا نکته‌ای آموزد، مرا بنده خویش ساخته است). با تأسی و اقتدا به این سخن حضرت(ع) باید خودمان را ارتقا دهیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی با اشاره به سند تحول ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: امسال بخش اول این تحول عظیم رقم می‌خورد، این تحول باید در کانون‌ها به شکل ملموسی ایجاد شود.
وی اظهار کرد: برای ما در مجموعه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، استان‌ها اصل است. کارها در کف کانون‌ها و محله‌محور و مسجدپایه شکل می‌گیرد و ما زمانی موفق هستیم که همه کار و فعالیت کانون‌ها در سطح محلات که به مثابه سلول هستند رشد کنند. ظرفیت رقابتی ما سلول‌های داخل محلات است و این ظرفیتی که است که به شکل عمده در اختیار ما قرار دارد که کار فرهنگی را در مسجد انجام دهیم، البته بسیج هم هست اما دغدغه فعالیت ما فرهنگی هنری است و ما برای ثقافه تاسیس شدیم.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به این که امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است، اظهار کرد: امروز اگر دور هم هستیم از خون و رشادت شهدا است، ما هشت سال با تمام قوا و تنها جنگیدیم. امروز میراث‌دار شهدا هستیم، بنابراین با توجه به این مهم باید نسبت به حفظ ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس بیش از پیش اهتمام ورزیم.
 حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی اظهار کرد: چنانکه که گفته‌اند: شرف المکان بالمکین» (ارزش هر جایگاه به کسی است که در آن قرار گرفته است)، نگاه ما نیز به فعالیت های ستاد یک نگاه انسانی است، نگاه انسانی نگاهی است که به همه نگاه ها شرافت دارد.
گفتنی است در پایان «جلال ریزانه» به عنوان سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه منابع ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت الاسلام «غلامعلی قدیریان» به عنوان سرپرست اداره آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ، «حمیدرضا بنی اسدی» به عنوان مدیر کل برنامه‌ریزی، ارزیابی و عملکرد ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ، «حمیدرضا ناطقی» به عنوان مسئول دبیرخانه شورای روستا و عشایر منصوب شدند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی:
طرح ملی «راهکار» در کانون های مساجد خراسان رضوی برگزار می شود
ابدالی تکلو گفت: طرح ملی راهکار(رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان) با هدف ایجاد و تقویت نهضت خدمت رسانی، تقویت بنیه ایمان همدلی، کار و ایثار در محیط خانواده و محله با استفاده از ظرفیت های داوطلبانه مردمی با محوریت کانون های مساجد برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، طرح ملی راهکار(رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان) قرار است با استفاده از ظرفیت های داوطلبانه مردمی در کانون های مساجد خراسان رضوی برگزار می شود که برای آگاهی از این طرح با «محد ابدالی تکلو» مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.
طرح ملی راهکار چیست و با چه هدفی طراحی شده است؟
طرح ملی راهکار(رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان) با هدف ایجاد و تقویت نهضت خدممت رسانی، تقویت بنیه ایمان همدلی، کار و ایثار در محیط خانواده و محله با استفاده از ظرفیت های داوطلبانه مردمی با محوریت کانون های مساجد، امام جماعت، همراهی هیئت امناء و سایر تشکل های محله برگزار می شود و می توان این برنامه را با کمترین مشکل و یک حرکت جهادی به صورت موثر به انجام رساند.
این برنامه با رویکرد اعتماد سازی، شبکه سازی، جریان سازی برگزار می شود، در رویکرد اعتماد سازی کانون می تواند با اجرای این برنامه اعتماد مردم و فعالان اجتماعی را به خود و مسجد ارتقاء دهد و در رویکرد شبکه سازی کانون با راه اندازی شبکه های تخصصی و استفاده از ظرفیت شبکه های موجودمی تواند مردم و فعالان فرهنگی، اجتماععی و محله را در اجرای این برنامه مشارکت دهد همچنین رویکرد شبکه سازی هم کانون با انجام برنامه های متعدد و موثر به اهالی محل می تواند نسبت به ایجاد یک جریان خدمت رسانی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و جذب حداکثری مردم به کانون و مسجد نقش آفرینی کند.
برنامه های عملیاتی این طرح چگونه است و چطور اجرا می شود؟
در این طرح ۱۴ برنامه عملیاتی در قالب ۲ بسته برنامه ای در ۴ محور ایمان، همدلی، کا و ایثار طراحی شده تا کانون های فرهنگی هنری بتوانند تا زمانی که نماز جماعت در مسجد برقرار نباشد این برنامه ها را اجرا نمایند همچنین در پویش مردمی بچه های مسجد کانون های مساجد، ائمه جماعات و خانواده ها می توانند با ارسال فیلم و عکس از فعالیت های صورت گرفته در قالب طرحح ملی راهکار از سه طریق در پویش مردمی بچه های مسجد شرکت کنند.
بارگذاری در صفحه اختصاصی کانون در بحش طرح ملی راهکار در سامانه بچه های مسجد به آدرس bachehayemasjed.ir ، یا عضویت در کانال فهما از طریق پیام رسان گپ به نشانی @fahmaboot و ارسال گزارشات به مدیر گروه با شناسه @adminfahma و یا انتشار در فضای مجازی و پیام رساان ها با عنوان پویش مردمی بچه های مسجد.
آیا در این طرح جوایزی هم برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است؟
بله البته، این طرح هم شامل هدایا و جوایز نفیسی است که در سطح کانون به۱۱۴ کانون برتر علاوه بر کسب امتیاز فهما جوایز ارزنده و نفیس به همراه لوح تقدیر اهدا خواهد شد و در سطح شرکت کنندگان هم به ۱۱۴ فیلم و عکس ارسالی برگزیده در قالب پویش مردمی بچه های مسجد جوایز ارزنده و نفیسی اهدا خواهد شد.
مسئولیت اجرای طرح ملی راهکار در سطح محله با استفاده از ظرفیت ها و توانمند سازی اهالی محل تشکل های مردمی و نهادهای محلی بر عهده مدیر مسئول کانون است، هماهنگی با امام جماعت مسجد و همفکری با هیئت اندیشه ورز محلی جهت غنا بخشی به محتوای برنامه های عملیاتی طرح ملی راهکار مورد انتظار است.
آیا نکات دیگری هم در مورد این طرح وجود دارد؟
باید توجه داشت در این طرح اعتماد سازی، شبکه سازی و جریان سازی جهت پیگیری و اجرای برنامه ها در سه سطح مسجد، محله و خانواده بر عهده کانون فرهنگی هنری است، رعایت موازین شرعی و دستور العمل های ابلاغی وزرات بهداشت و مراجع ذیصلاح در اجرای برنامه ها مورد تاکید می باشد همچنین مستند سازی و اطلاع رسانی در رسانه های مرتبط و فضای مجازی از طریق خبرگزاری ها مورد انتظار است.
بارگذاری اطلاعات گزارش ها و آثار تولید شده در سامانه بچه های مسجد بخش طرح ملی راهکار ضروری بوده و در کسب امتیاز و ارزیابی کانون لحاظ خواهد شد همچنین ایجاد کانال ارتباطی بین اهالی محل در بستر پیام رسان های داخلی بر عهده مدیر کانون است که ثبت آدرس آن در سامانه بچه های مسجد ضروری می باشد فضاسازی و تبلیغات محیطی این طرح در سطح محله مورد انتظار است و استفاده از ظرفیت های خیرین و سایر تشکل های مردمی برای تامین منابع و اعتبارات لازم برای اجرای طرح نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد خراسان رضوی اعلام کرد
برگزاری جشنواره مجازی «قصه‌های قرآن، نردبان آسمان» در ماه رمضان/ مشارکت ۷۰ درصد کانون‌های مساجد مشهد در رزمایش مواسات
ابدالی با اعلام برگزاری جشنواره مجازی «قصه‌های قرآن، نردبان آسمان» ویژه بچه‌های مسجد خراسان رضوی، گفت: ۷۰ درصد کانون‌های مساجد استان در رزمایش مواسات و کمک مومنانه و نیز مقابله با شیوع کرونا فعال هستند.
«محمد ابدالی» در گفتگو با خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان درباره فعالیت کانون های فرهنگی هنری استان خراسان رضوی برای ماه مبارک رمضان و در ایام شیوع کرونا، اظهار کرد: با توجه به تعطیلی موقت مساجد در ایام مقابله با کرونا، ستاد هماهنگی کانون های مساجد این استان با جشنواره مجازی «قصه های قرآن، نردبان آسمان» همراه بچه های مسجد در ماه مبارک رمضان شده است.
 مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی درباره محورهای متنوع این جشنواره، تصریح کرد: «راه آسمان» شامل ترویج مفاهیم، ادعیه و زیارت در فضای مجازی، «پرسمان مسجد» مبتنی بر پاسخ به سوالات نمازگزاران در فضای مجازی و مسابقه نقاشی «بچه های آسمانی» با محور سوره های قرآن ذیل این جشنواره تعریف شده است.
 وی ادامه داد: تفسیر جزء هفت قرآن کریم هم از دیگر بخش های جشنواره «قصه های قرآن، نردبان آسمان» است و مهلت شرکت در آن تا پایان خردادماه تعیین شده است.
 ابدالی درباره اجرای طرح ملی «راهکار (رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان)» در کانون های مساجد خراسان رضوی، بیان کرد: خوشبختانه کانون های مسجدی و بچه های مساجد ورودی خوب و اثرگذار به این رزمایش  و نیز مقابله با کرونا شده اند.
 وی تاکید کرد: جمع آوری و توزیع کمک های خیر مردم، خرید مایحتاج سالمندان محلات و مناطق، تهیه و توزیع بسته های معیشتی و بهداشتی و حتی ضدعفونی کردن خودروها از طریق برپایی ایستگاه های مخصوص در این راستا انجام شده و همچنان ادامه دارد.
 ابدالی در پایان خاطرنشان کرد: بیش از 70 درصد از 1808 باب کانون فرهنگی هنری مساجد استان در رزمایش مواسات و کمک مومنانه و نیز مقابله با شیوع کرونا همکاری و مشارکت فعالانه دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی:
روحیه ایثارگری بچه های مسجد در مقابله با ویروس کرونا به خوبی نمایان شد
مروارید گفت: مسئولیت پذیری، انسان دوستی و روحیه ایثارگری بچه های مسجد در عرصه کنونی خود را به خوبی نشان داده به گونه ای که بسیاری از اعضای کانون های مساجد داوطلبانه برای مراقبت از بیماران کرونایی به یاری مدافعان سلامت شتافته اند.
«جعفر مروارید» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در مشهد گفت: اعضای کانون های مساجد خراسان رضوی با توجه به تاکید حضرت آقا و مراجع عظام تقلید مبنی بر وجود بکارگیری دستورالعمل های بهداشتی در راستای مبارزه با ویروس کرونا با تمام توان تا ریشه کن کردن این ویروس منحوس در کنار مردم خواهند بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی افزود: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های کانون‌های مساجد باید تقویت روحیه جهادگری و ایثارگری میان اعضا باشد تا هنگامی که شرایط سخت شد، این جوانان بتواند با روحیه جهادی به مبارزه با سختی ها بروند لذا کانون های مساجد خراسان رضوی آماده خدمت برای مقابله با ویروس کرونا هستند.
وی با بیان اینکه با توجه به شیوع بیماری کرونا در برخی نقاط کشور بهترین راه پیشگیری است، افزود: تبیین راه‍کارهای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا از طریق اطلاع‌رسانی در قالب مباحث فرهنگی و اجتماعی از جمله برنامه‌هایی محسوب می ‌شود که در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سامان یافته است.
مروارید با اشاره به اینکه کانون های مساجد در صف مقدم مقابله با این مسئله و پیشگام با سایر نهادهای فرهنگی و اجتماعی هستند، اظهارداشت: اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در حرکتی خودجوش و مردمی اقدام به تولید و توزیع ماسک رایگان و ضد عفونی کردن سطح مسجد و کانون کردند همچنین در سطح گسترده برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و هم افزایی بیشتر فعالیت می‌کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی ادامه داد: محتوای آموزشی تجهیز کانون‌ها و کتابخانه‌های مساجد به امکانات و لوازم بهداشتی مقابله با کرونا با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و خیرین مساجد، تولید و نشر محتوا از طریق فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها در قالب عکس، عکس‌نوشته، اینفوگرافی، موشن، فایل صوتی و تصویری جهت مقابله با ویروس کرونا در بخش آموزش الکترونیک سامانه «بچه‌های مسجد» بارگذاری شده است.
وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی مناسب برای همکاری با افراد مسن و خانوارهای در معرض بیماری جهت تامین مایحتاج زندگی به منظور اجتناب از ترددهای غیرضروری در دوره مبارزه با ویروس کرونا باید مورد توجه قرار گیرد، افزود:کانون های مساجد در این برهه از زمان ترویج آموزش، نظافت و بهداشت فردی و جمعی، کمک به تقویت روحیه مردم و نمازگزاران، تقویت بعد معنوی جهت عرض نیاز به درگاه باری تعالی و استمداد از الطاف الهی برای رفع بلا از جامعه را در صدر فعالیت های خود قرار داده اند.
مروارید اظهارداشت: مسئولیت پذیری، انسان دوستی و روحیه ایثارگری بچه های مسجد در عرصه کنونی خود را به خوبی نشان داده، به گونه ای که بسیاری از اعضای کانون های مساجد داوطلبانه برای مراقبت از بیماران کرونایی به یاری مدافعان سلامت شتافته اند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی ادامه داد:ورود آگاهانه، جهادی و خودجوش اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در کنار دیگر ارگان ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای آموزش و اطلاع‌رسانی و باز نشر اخبار و اطلاعات از منابع موثق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا حد زیادی می تواند در کاهش هیجانات، هراس و نگرانی مردم از شیوع این بیماری کمک ‌کند
وی گفت: کرونا باعث شد تا در کنار پزشکان، پرستاران و کادر درمان که شبانه‌روز خستگی‌ناپذیر و پرتلاش در حال خدمت‌رسانی به بیماران هستند، عیار ادعای عاشقی بچه‌های مسجد و جهادگران و خادمان ملت نشان داده شود.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان صاحب الزمان (عج)، خیابان صاحب الزمان (عج) 14، مجتمع فرهنگی و هنری صاحب الزمان (عج)

تلفن: 37288040-051، فکس: 37288040-051 داخلی 8

سامانه پیام کوتاه: 30007650001247

رایانامه: info[at]mehrab8.com

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی محفوظ می باشد .

Template Design:Dima Group