دوشنبه 23 فروردين 1400 | Monday 12 April 2021

ابدالي تکلو با اشاره به برنامه‌هاي کانون فرهنگي هنري انگيزه به مناسبت سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سليماني، خبر از رونمايي سرود «پلاک» به همت گروه سرود موعود اين کانون داد.

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) خراسان رضوی ، شب گذشته 11 دی ماه با حضور والدین و مسئولین محلی و مدیران فرهنگی ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی سرود پلاک کاری از گروه سرود موعود ، کانون فرهنگی هنری انگیزه رونمایی شد.

کانون فرهنگي هنري ميعاد منتظران مشهد از کار آفرين معلول محله خود تجليل کرد.

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) خراسان رضوی؛ کانون فرهنگي هنري ميعاد منتظران مشهد از کار آفرين معلول محله خود تجليل کرد.

مدیر ستاد کانون های مساجد خراسان رضوی:
چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان در بستر فضای مجازی برگزار می شود

ابدالی تکلو گفت: مسابقات قرآنی مدهامتان به صورت غیر حضوری و از طریق بارگذاری اثر در سامانه بچه های مسجد (bachehayemasjed.ir) ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود.

ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) خراسان رضوی؛ مسابقات قرآنی مدهامتان ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است که سیزده دوره متوالی در رشته های مختلف برگزار شد اما چهاردهمین دوره این مسابقات با وجود شیوع ویروس کرونا در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد که برای اطلاع از نحوه برگزاری، رشته ها و شرایط برگزاری با «محمد ابدالی تکلو» مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی گفتگویی انجام دادیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

 

ضوابط و شرایط عمومی شرکت در مسابقه قرآنی مدهامّتان چیست؟

 

مسابقات قرآنی مدهامّتان به صورت غیر حضوری و از طریق بارگذاری اثر در سامانه بچه های مسجد (bachehayemasjed.ir) ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود. نفر برتر استان در هر رشته؛ به مرحله کشوری راه می یابد.

 

با توجه به شرایط موجود، نحوه برگزاری مرحله کشوری اعلام خواهد شد همچنین رشته اذان و مکبّری صرفاً ویژه برادران برگزار می شود، مهلت ثبت نام و بارگذاری در سامانه آثار تا تاریخ ۳۰ دیماه سال جاری می باشد و قابل تمدید نمی باشد و لازم است شرکت کننده محترم؛ تصویر پرسنلی و کارت ملی(شناسنامه) خود را در پروفایل سامانه بارگذاری نماید.

 

با توجه به شیوع بیماری کرونا اجرا و ضبط اثر در منزل بلامانع است ولی در شرایط عادی، اجرا و ضبط در فضای مسجد، دارای اولویت و امتیاز بیشتری است، افرادی که در مرحله کشوری مسابقات مدهامّتان، سازمان اوقاف و امورخیریه، آموزش و پرورش، بسیج، معاونت قرآن و عترت ) طی سال های ۹۶ تا ۹۸رتبه های اول تا سوم، ممتاز، عالی و شایسته تقدیر را کسب نموده اند و افرادی که در مرحله استانی مسابقات مذکور رتبه اول راکسب کرده باشند نمی توانند در این مسابقات شرکت نمایند.

 

اجرای تقلیدی از الگوهای بارگذاری شده رشته های مسابقات در سامانه، دارای امتیاز ویژه می باشد، رعایت موازین و پوشش اسلامی در تمامی مراحل مسابقات از سوی شرکت کنندگان الزامی است، هر فرد در ابتدای اثر بارگذاری شده می بایست، بطور کامل (نام و نام خانوادگی، استان و نام کانون) خود را معرفی می نماید همچنین کلیه فایل های ارسالی در کلیه رشته ها باید به صورت تصویری بوده و چهره فرد به طور کامل مشخص باشد و ضبط فیلم هم به صوت افقی و بی حرکت و بدون تدوین باشد.

 

حداکثر زمان اثر ۳ دقیقه باشد و حجم اثر حداکثر۳۰ مگابایت باشد، هر فرد در یک رشته می تواند شرکت کند و فقط امکان بارگذاری یک اثر در همان رشته را دارد، بدیهی است آثاری که فاقد شرایط و ضوابط اعلامی باشند از مرحله داوری حذف خواهند شد همچنین آثار ارسالی متناسب با امتیاز در سه سطح عالی (۸۱ تا ۱۰۰) خوب ( ۶۶ تا ۸۰ ) متوسط ( ۵۰ تا ۶۵) رتبه بندی می شوند و از نفرات برتر رشته ها در مرحله اول (استانی) تجلیل خواهد شد.

 

ضوابط اجرایی این دوره از مسابقات چگونه خواهد بود؟

 

با توجه به زمان بندی اجرای چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامّتان، شایسته است تبلیغات و اطلاع رسانی مناسب از طرق مختلف (مکاتبه، پوستر، فضای مجازی) صورت پذیرد، مسئولیت رعایت ضوابط و تطبیق مشخصات افراد با آثار ارسالی در مرحله اول (استانی) با ستاد استان می باشد، مسئولیت بررسی و تطبیق بند ۶ ضوابط و شرایط عمومی بر عهده ستاد استان می باشد، زمان داوری آثار از ۱ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری است و زمان برگزاری مرحله کشوری هم اعلام خواهد شد.

 

کلیه مستندات و مدارک مربوط به داوری مرحله اول(استانی) باید در ستاد استان بایگانی شود تا در صورت لزوم، قابل ارائه و استفاده باشد، همکار محترم استان درصورت هرگونه ابهام یا سوال، می تواند امور را از طریق مسئول ستاد کشوری پیگیری کند و از ارائه شماره تماس همکاران ستاد کشوری یا ستاد سایر استان ها به افراد خودداری کنید.

 

شرایط اختصاصی رشته قرائت تحقیق و حفظ کل ویژه برادران و خواهران چگونه است؟

 

رشته قرائت تحقیق ویژه برادران و خواهران ۱۶ تا ۳۰ سال از قرآن به خط عثمان طه صفحه ۲۷۴ سوره نحل ایه ۶۸ الی ۷۱ و صفحه ۴۸۶ سوره شورا آیه ۲۳ الی ۲۶ است و هر فرد هم مجاز به انتخاب و اجرای یک قرعه است و در رشته حفظ کل قرآن ویژه برادران و خواهران ۱۶ تا ۳۰ است پس از ثبت نام و مشخص شدن تعداد شرکت کنندگان به صورت حضوری یا مجازی برگزار خواهد شد.

 

شرایط اختصاصی رشته قرائت ترتیل ویژه برادران و خواهران چگونه است؟

 

رشته ترتیل ویژه برادران و خواهران ۱۶ تا ۳۰ سال است که برای این رده سنی از قرآن به خط عثمان طه و از صفحه ۲۸۸ سوره اسرا از آیه ۵۹ الی ۶۶ و یا صفحه ۵۱۳ سوره فتح آیه ۱۸ الی ۲۵ برگزار می شود همچنین برای رده سنی ۷ تا ۱۶ سال خواهران و برادران هم سوره یاسین فراز یک آیه ۱ تا ۱۲ و فراز دو، آیه ۳۳ تا ۴۰ و سوره الرحمن فراز یک آیه ۱ تا ۱۸ و فراز دو، آیه ۶۰ تا ۷۸ و همچنین سوره واقعه قراز یک آیه ۱ تا ۲۴ و فراز دو، ایه ۵۷ تا ۷۴ است که هر فرد مجاز به انتخاب یک فراز می باشد.

 

شرایط اختصاصی رشته قرائت تقلیدی و حفظ جزء سی ام قرآن کریم چگونه خواهد بود؟

 

رشته قرائت تقلیدی ویژه برادران ۷ تا ۱۶ سال است که شرکت کنندگات باید از فرازهای تلاوت استاد مصطفی اسماعیل، عبدالباسط محمد عبدالصمد و محمد صویق منشاوی برگزار کنند که انتخاب فراز به اختیار شرکت کننده است.

 

رشته حفظ جزء ۳۰ قرآن هم برای رده سنی ۷ تا ۱۶ سال خواهد بود که این رشته به صورت تستی برگزار می شود که شرکت کننده بعد از ثبت نام در سامانه وارد آموزش ها و آزمون ها شده و مسابقه را به صورت تستی انجام می دهد.، زمان برگزاری آزمون ۲۵ و ۲۶ دی ماه از ساعت ۸ صبح تا ۲۲ می باشد و در صورتی که امتیاز شرکت کنندگان یکسان باشد نفر برتر بعد از آزمون شفاهی برگزار خواهد شد.

 

شرایط اجرایی رشته های اذان، مکبری، قرائت نماز و نقاشی آیات چگونه است؟

 

رشته اذان ویژه برادران ۷ تا ۱۶ سال است که به صورت اذکار اذان از الله اکبر تا حی الصلوه ضبط و ارسال می شود، برای رشته مکبری هم که ویژه برادران تا ۱۶ سال است مربوط به اجرای زنده مکبری نماز دو رکعتی می باشد همچنین در رشته قرائت نماز هم که ویژه برادران و خواهران ۷ تا ۱۶ سال است باید نماز ۳ رکعتی همراه با همه اذکار(تسبیحات اربعه) قرائت شود.

 

رشته نقاشی ایات هم ویژه برادران و خواهران  ۷ تا ۱۶ است که آثار نقاشی باید به صورت فردی خلق شده باشد، نقاشی باید با محوریت آیات قرآنی در موضوعات مسجد، همیاری، تلاوت قرآن و نماز باشد، مشورت با دیگران در انتخاب آیه آزاد است و آیه انتخابی باید نقاشی شود، هر فرد فقط می تواند یک اثر را بارگذاری نماید، قالب آثار باید نقاشی و تکنیک استفاده فقط باید مداد زنگی باشد، اثر باید روی مقوای مخصوص نقاشی ۲۵*۳۵ یا کاغد a۴ باشد، پس از خلق اثر باید عکس آن در سامانه بارگذاری شود و در نهایت هم در صورت منتخب شدن اصل اثر باید بدون قاب و با بسته بندی کاملا تخت ارسال شود.

مدير ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد خراسان رضوي:
دانشجو نماد آرمان‌ خواهي، بيداري و مظهر تحولات اساسي در جامعه است

ابدالی تکلو با بیان اینکه دانشجو مظهر هوشیاری و مطالبه گری است و باید در عرصه های مختلف با کسب آگاهی و علم متناسب با شرایط روز از پویایی و اثر گذاری لازم برخوردار باشد، گفت: دانشجو نماد آرمان‌ خواهی، بیداری و مظهر تحولات اساسی در جامعه است.

مدير ستاد کانون هاي مساجد خراسان رضوي:
۱۵۰ مجوز الکترونيک براي کانون هاي مساجد خراسان رضوي صادر شده است

ابدالی تکلو با اشاره به فعالیت بیش از ۱۸۰۰ کانون در سطح استان اشاره کرد و گفت: تاکنون 330 کانون برای دریافت مجوز الکترونیکی اقدام کرده اند که تا کنون 155 مجوز الکترونیکی برای کانون های مساجد خراسان رضوی صادر شده است.

مدير ستاد هماهنگي کانون هاي فرهنگي هنري مساجد خراسان رضوي :

جشنواره نغمه هاي محمدي در کانون هاي فرهنگي هنري مساجد برگزار مي شود

«ابدالی تکلو» مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی ؛ در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، از برگزاری جشنواره نغمه های محمدی در کانون های فرهنگی هنری مساجد خبر داد.

مدير ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد خراسان رضوي:
طرح ملي «ايران قوي» در کانون هاي مساجد خراسان رضوي برگزار مي شود

ابدالی تکلو گفت:طرح ملی ایران قوی از هفته دفاع مقدس تا ایام الله دهه فجر (در قالب ۲۰ هفته) برگزار می شود، اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در این بازه زمانی می توانند در طرح مذکور شرکت کنند و امتیازاتشان نیز ذیل سامانه بچه‌های مسجد ثبت خواهد شد.

مدير ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد خراسان رضوي:
بسيج مظهر مردم‌ سالاري ديني، ايستادگي، وحدت و ولايت ‌پذيري است

ابدالی تکلو با اشاره به اینکه مکتب بسیج مکتب مجاهدت معنوی و مخلصانه است، گفت: بسیج مظهر مردم‌ سالاری دینی، خدمت ‌رسانی، ایستادگی، پیشرفت، وحدت، اخلاص، ولایت‌پذیری، شهادت ‌طلبی و آمادگی ‌های همه ‌جانبه است.

طرح ملي ايران قوي در کانون هاي فرهنگي هنري مساجد مشهد برگزار ميشود

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) خراسان رضوی ، دومین جلسه هماهنگی وآموزشی توجیهی رابطین طرح ملی ایران قوی ودومین رویداد ملی فهما شب کذشته در محل ستاد فهما استان خراسان رضوی برگزار شد.

در این جلسه کارشناسان استانی ضمن بیان اهمیت مشارکت حداکثری شبکه رابطین فهما ، به موضوعات و مباحث مهم دومین رویداد ملی فهما و تغییرات ایجاد شده در سامانه بچه های مسجد اشاره کردند و شاخص های امتیازات برنامه ای طرح ملی ایران قوی را برشمردند.

طرح ملی ایران قوی از 22 آبان شروع شده و تا 22 بهمن سال 99 ادامه دارد. این طرح در چهار محور قرآن واهل بیت علیهم السلام ، مسجد و گام دو انقلاب ، پیشرفت و امید به آینده ، مقاومت و عزت ایران اسلامی در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار میشود.

گفتنی است 396 کانون فرهنگی هنری در شهرستان مشهد مشغول فعالیت هستند که 16 کانون رابط وظیفه آموزش و اطلاع رسانی و پیگیری کانون های فرهنگی هنری مساجد مشهد را برعهده دارند.

در پایان این جلسه پیشنهادات و نظرات رابطین فهما در خصوص چکونگی اجرای طرح ملی ایران قوی و هماهنگی با کانون ها بیان شد.

مدير ستاد هماهنگي کانون هاي مساجد خراسان رضوي:
برنامه هاي متنوعي ويژه هفته کتاب در کانون هاي مساجد خراسان رضوي برگزار مي شود

ابدالی تکلو با تاکید بر اینکه هرگونه تلاش و صرف هزینه در حوزه کتابخوانی یک سرمایه گذاری است، گفت:همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی برنامه های متوعی در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی برگزار می شود.

«محمد ابدالی تکلو» در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما) خراسان رضوی، ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی گفت: با ظهور و بروز تکنولوژی و شبکه های مختلف اجتماعی متاسفانه شاهد کاهش سطح مطالعه در بین اقشار مختلف جامعه هستیم اما کانون های فرهنگی هنری مساجد در جهت مقابله با این آسیب تلاش های مستمری را انجام می دهد چرا که کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد محلی برای رشد فکری و معنوی نوجوانان و جوانان است.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی با تاکید بر اینکه هرگونه تلاش و صرف هزینه در حوزه کتابخوانی یک سرمایه گذاری است، افزود: کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد باید به یکی از پر رونق ترین کانون های فرهنگ ترویج مطالعه تبدیل شوند.

 

وی با اشاره به اینکه در هفته کتاب و کتابخوانی طرح شنبه های کتاب در کانون های فرهنگی هنری فعال استان به خصوص کانون های دارای کتابخانه، به صورت مستمر تا پایان سال جاری برگزار می شود، ادامه داد:انتشار پوستر، موشن گرافیک، اینفوگرافیک، عکس و فیلم از اجرای طرح شنبه های کتاب در فضای مجازی در سطح کانون ها و کتابخانه ها در قالب پویش «# شنبه_های-کتاب-مساجد» هم برگزار می شود.

 

ابدالی تکلو با بیان اینکه انتشار فایل های مربوط به فرمایشات مقام معظم رهبری، مسئولین استانی، شخصیت ها و افراد صاحب نظر پیرامون اهمیت کتاب و کتابخوانی در قالب پویش «# شنبه_های-کتاب-مساجد» انجام می شود، گفت:معرفی کتب مفید در کتابخانه مسجد توسط کتابدار در فضای مجازی وکانال اطلاع رسانی کانون برای گروه های سنی مختلف از برنامه های هفته کتاب است.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد خراسان رضوی گفت:تکریم فعالان حوزه کتاب (کتابداران، اعضای کتابخانه )در قالب طرح سه شنبه های تکریم تا پایان هفته کتاب توسط امام جماعت یا مدیر کانون، اطلاع رسانی به اعضای کانون و کتابخانه پیرامون شرکت در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، مروجان کتابخوانی و جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان و ثبت اطلاعات کتابدار در سامانه و شرکت کتابدار در دوره های آموزشی سامانه از دیگر برنامه های هفته کتاب است.

 

وی افزود:مستندسازی از فعالیت های حوزه کتاب و کتابخوانی شامل عکس و فیلم، مشارکت اعضای کانون ها گسترده در مسابقات کتابخوانی موجود در سامانه از جمله( زنی که پیامبر بود، جاذبه حسینی و امام حسین (ع)) و بارگذاری بهترین خلاصه و یادداشت های اعضای کانون های مساجد از کتاب های جذاب و خواندنی خود را در سامانه بچه های مسجد هم بخش دیگر برنامه های ویژه هفته کتاب در سطح کانون های مساجد استان است.

آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان صاحب الزمان (عج)، خیابان صاحب الزمان (عج) 14، مجتمع فرهنگی و هنری صاحب الزمان (عج)

تلفن: 37288040-051، فکس: 37288040-051 داخلی 8

سامانه پیام کوتاه: 30007650001247

رایانامه: info[at]mehrab8.com

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت برای ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان رضوی محفوظ می باشد .

Template Design:Dima Group